Kompozit Panel nedir?

Kompozit Panel nedir?

Kompozit panel; bir çeşit plastik olan ve polietilen adı verilen maddenin iki yüzeyinin, alüminyum levhalarla kaplanması suretiyle oluşturulan yapı malzemesidir. Doğal ahşap kaplama, marine kontrplak, alüminyum plaka gibi birden fazla malzeme ile kaplanma imkânı tanıdığından dolayı oldukça tercih edilir. Her iki yüzeyi de 0,50 mm, 0,30 mm, 0,21 mm gibi çeşitli kalınlıklarda alüminyumdan oluşur. Arası ise çevre dostu (non-toxic) polietilenden oluşur.

Kompozit paneller banka, otel, alışveriş merkezi, metro istasyonları gibi alanlarda kullanılabilmesinin yanı sıra dış mekanlarda bina cephe giydirmede de yoğunlukla kullanılır. Kompozit paneller dekorasyon ve reklam panolarında oldukça sık tercih edilir.

Gerek ülkemizde gerekse de dünyada en çok tercih edilen yapı malzemelerinden olan kompozit paneller, yeni yapılan binalarda dekoratif olarak kullanıldığında binaların daha şık, göze hoş, estetik ve modern görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda eski binaların tadilatında da kullanılarak binaların eskimiş halinden kurtulmasına olanak tanıyor.

Kompozit Panel Nedir? Kompozit panel en önemli tercih nedenlerinin arasında hafif olması ve sağlamlığı geliyor. Sağlamlığı sayesinde uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanılan kompozit paneller, onarıma ihtiyaç duyulmadan kullanıma olanak sağlıyor. Kompozit paneller esnek olduğundan dolayı kolay şekil verilebiliyor. Doğa şartlarına ve darbelere dayanıklı olmalarının yanı sıra ses ve ısı yalıtımı da sağlayan kompozit paneller korozyana karşı dirençli olması ve kolay temizlenebilir olması gibi özelliklerinden dolayı da sıklıkla tercih ediliyor. Kompozit paneller çok çeşitli renklerde hazır olarak bulunduklarından dolayı her ortam ve konseptte rahatlıkla kullanılabilir. Tüm RAL renklerinde, özel renk ve ölçülerde üretilmesi de mümkün olan kompozit paneller istenildiği taktirde granit ve ahşap deseni gibi özel seçenekler de kullanıcılara sunulur.

Kompozit Panel Nedir? Kompozit panel montajı yapılmak istendiğinde montaj yapılacak yere plakalar halinde getirilir. Standart olarak 1.259mm x 3.200mm ölçülerinde üretilen kompozit paneller son derece esnek olduklarından dolayı kurulum yapılacak ortamda el aletleri ile delinerek montaja hazır hale getirilir. Montaj esnasında demir, beton, taş gibi yapı malzemelerinde gereken büyük makinelerine ihtiyaç duymaz. Kompozit paneller kurulum yapılacak alana getirilirken renkli kısımlarının taşıma esnasında zarar görmemesi için plastik bir madde ile kaplanır.